2ce 1OL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

2ce 1OL

2ce 1oL Yeni Bir DÜnya

2ce1ol PortalAnasayfaGaleriAramaLatest imagesGiriş yapKayıt Ol
Similar topics
    Anahtar-kelime
    anket Hangi Fortune hafıza movie merkezi maker Payback Smart Gazete ESET Soldier metastock corel Security Arial
    En son konular
    » AKAYEV.NET
    Bayezid-i Bistami Icon_minitimePtsi Nis. 27 2015, 15:47 tarafından 1OL(AZRAİL662)

» K-Lite Codec Pack Update 10.0.9 TR - indir Katılımsız
    Bayezid-i Bistami Icon_minitimeCuma Eyl. 26 2014, 23:00 tarafından kursunlu

» Microsoft Office 2013 Türkçe Orjinal 32&64 Bit Full Tek link indir
    Bayezid-i Bistami Icon_minitimeCuma Eyl. 26 2014, 22:59 tarafından kursunlu

» TÜM ÜYELERE
    Bayezid-i Bistami Icon_minitimeÇarş. Ağus. 13 2014, 12:32 tarafından 1OL(AZRAİL662)

» Msn Messenger 2014
    Bayezid-i Bistami Icon_minitimeSalı Haz. 24 2014, 05:41 tarafından recep59

» Web Creator 5.1
    Bayezid-i Bistami Icon_minitimeC.tesi Haz. 21 2014, 02:52 tarafından recep59

» PC Kaleci 2014
    Bayezid-i Bistami Icon_minitimeSalı Haz. 17 2014, 01:03 tarafından recep59

» yeni dünya Dünya düzensizliği
    Bayezid-i Bistami Icon_minitimeÇarş. Haz. 11 2014, 14:23 tarafından Recep Öztürk

Bayezid-i Bistami Icon_minitimeÇarş. Haz. 11 2014, 14:18 tarafından Recep Öztürk

Bayezid-i Bistami Icon_minitimeÇarş. Haz. 11 2014, 14:14 tarafından Recep Öztürk

» DriverPack Solution 13 Final Full Download indir
    Bayezid-i Bistami Icon_minitimeÇarş. Haz. 11 2014, 14:10 tarafından Recep Öztürk

Bayezid-i Bistami

3 posters
    YazarMesaj
    D10JU
    Admin Vezir
    Admin Vezir
    D10JU

Erkek
    İş/Hobiler : PC-MÜZİK
    Lakap : D10jU
    İletisi : 2ce1ol
    Deneyim :
    Bayezid-i Bistami Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Bayezid-i Bistami Right_bar_bleue

Seviye :
    Bayezid-i Bistami Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Bayezid-i Bistami Right_bar_bleue

Saygınlık :

Aktiflik :

İşletim Sistemi : Bayezid-i Bistami Yk-vis14
    Ruh Hali : Bayezid-i Bistami Nerede10
    Rep Puanı : 55
    Rep Gücü : 770

Bayezid-i Bistami Empty
    MesajKonu: Bayezid-i Bistami   Bayezid-i Bistami Icon_minitimePaz Şub. 10 2008, 18:57

Bayezid-i Bistami
    Bayezid-i Bistami hazretleri, Silsile-i aliyyenin beşincisidir. Arifler sultanı diye meşhurdur. İsmi Tayfurdur. Üveysi idi. Kendisinden kırk yıl önce vefat eden imam-ı Cafer-i Sadık hazretlerinin ruhaniyetinden istifade etti.113 âlimden ilim öğrenmiştir. Son derece âlim, fâdıl ve edip idi.

Daha annesinin karnında iken kerametleri görülmeye başladı. Annesi ona hamile iken şüpheli bir şeyi ağzına alacak olsa, onu geri atıncaya kadar karnına vururdu.

Çocukken bir gün cami avlusunda oynuyordu. Şakik-i Belhi hazretleri, "Bu çocuk büyüyünce zamanının en büyük velisi olacak" buyurdu. Hadis âlimlerinden bir zat, onu görünce çok hoşuna gitti. "Güzel çocuk, namaz kılmasını biliyor musun?" dedi. Bayezid-i Bistami, "Evet Allah dilerse becerebiliyorum" cevabını verince; "Nasıl?" diye sordu. O da "Buyur yâ Rabbi! Emrini yerine getirmek üzere tekbir alıyor, Kur'an-ı kerimi tane tane okuyor, tazim ile rükuya varıyor, tevazu ile secde ediyor, vedalaşarak selam veriyorum" deyince, o zat hayran kalarak; "Ey zeki çocuk! Sende bu fazilet ve derin anlayış varken, insanların başını okşamalarına niçin izin veriyorsun?" diye sordu. Ona, "Onlar beni değil, Allahü teâlânın beni süslediği o güzelliği meshediyorlar. Bana ait olmayan bir şeye dokunmalarına engel olmam uygun olur mu?" dedi.

Anneye hizmet
    Küçük yaşta iken okumaya başladı. Dikkatle derslerine devam ediyordu. Bir gün okuduğu bir âyet-i kerimenin (Lokman suresi: 14) tesiri ile eve döndü. Annesi merak edip niçin erken döndüğünü sorunca, şöyle cevap verdi: "Öğrendiğim bir âyet-i kerimede, Allahü teâlâ, kendisine ve sana itaat etmemi emrediyor. Ya sana hep hizmet edeyim veya beni serbest bırak, hep Allahü teâlâya ibadet ile meşgul olayım" dedi. Annesi; "Sen beni bırak Allahü teâlâya ibadet et" dedi. Bundan sonra, kendini Allahü teâlâya verdi, emirlerinin hiç birisini yapmakta gevşeklik göstermedi; ama annesinin hizmetini de ihmal etmedi. Annesinin küçük bir arzusunu, büyük bir emir kabul edip, her durumda yerine getirmeye çalışırdı. Çünkü Allahü teâlânın emri de böyle idi.

Soğuk bir kış gecesi idi. Annesi yatarken su istedi. O da hemen fırladı. Fakat testide su yoktu. Çeşmeye gidip, testiyi doldurdu. Eve geldiğinde, annesinin tekrar uykuya dalmış olduğunu gördü. Uyandırmaya kıyamadı. Testi elinde olduğu halde bekledi. Epey müddet sonra annesi uyanıp "Su, su!" diye mırıldanarak uyandı. Oğlunun bu hâlini gören annesi; "Yavrum, testiyi niçin elinde tutuyorsun?" dedi. O da, "Uyandığın zaman, suyu hemen verebilmek için testi elimde bekliyorum" dedi. Annesi; "Ya Rabbi! Ben oğlumdan razıyım. Sen de razı ol!" diye dua etti. Belki de annesinin bu duası sebebiyle, Allahü teâlâ ona evliyalığın yüksek mertebelerine kavuşmayı ihsan etti.

İbadet zevki
    Gençlikte yaptığı bazı ibadetlerden zevk alamıyordu. Bu durumu annesine anlatırdı ve yetişmesinde, terbiye edilmesinde bir kusur bulunup bulunmadığını sorardı. İçimde beni Rabbimden alıkoyan bir şey hissediyorum. Fakat sebebini bilmiyorum" dedi. Annesi epey düşündükten sonra, "Evladım tek şey hatırlıyorum. Sen daha küçüktün. Komşulara oturmaya gitmiştim. Kucağımda iken ağlamaya başladın. Bir türlü susturamadım. Seni susturmak için ocakta pişmekte olan tarhanaya komşudan izinsiz parmağımı batırıp ağzına koydum" dedi. Bunun üzerine annesinden, o komşuya gidip helallik dilemesini istedi. Annesi helalleştikten sonra ibadetlerinden zevk almaya başladı.

Bir gece seher vakti Allah dedi. Sonra düşüp bayıldı. Ayılınca, niçin bayıldığını sordular. (Sen kim oluyorsun da ismimi ağzına alıyorsun? şeklinde bir ses gelir diye çok korktum da onun için bayılmışım) buyurdu.

Biri, "Bu derecelere nasıl kavuştunuz?" diye sordu. Ona "Her yerde Allahü teâlânın gördüğünü ve bildiğini düşünüp, edebe riayet etmekle" diye cevap verdi.

Bir gece otururken ayaklarını uzatmıştı. (Sultanla oturan edebini gözetmeli) diye bir ses duyup hemen toparlandı.

Buyururdu ki:
    Allahü teâlâyı an, dilini, başka işlerle uğraşmaktan koru. Nefsini hesaba çek. İlme yapış ve edebi muhafaza et. Merhamet sahibi ve yumuşak ol. Allahü teâlâyı unutturacak her şeyden uzak dur. Bir kimsenin, Allahü teâlâya olan sevgisinin gerçek olup olmadığının alameti, kendisinde deniz misali cömertlik, güneş misali şefkat ve toprak misali tevazu gibi üç hasletin bulunmasıdır.
    http://www.2ce1ol.yetkin-forum.com
    aamet19
    Admin Vezir
    Admin Vezir
    aamet19

Erkek
    İş/Hobiler : İş mi? üff sefil öğrenci!
    Lakap : gulzariide_diken
    İletisi : Sağdan Sola Zikir Vuran Fatih Nesli Gelmektedir...
    Deneyim :

Seviye :

Saygınlık :

Aktiflik :

İşletim Sistemi : Bayezid-i Bistami Yk-xp10
    Ruh Hali : Bayezid-i Bistami Utanga10
    Rep Puanı : 21
    Rep Gücü : 649

Bayezid-i Bistami Empty
    MesajKonu: Geri: Bayezid-i Bistami   Bayezid-i Bistami Icon_minitimeC.tesi Mart 01 2008, 13:26

Huu!
    Allah razı olsun d10cu güzel anlatmışsın.
    https://2ce1ol.yetkin-forum.com
    zaxscdvfbg
    Yeni Üye
    Yeni Üye
    zaxscdvfbg

İletisi : 2ce1ol'u seviyoruz
    Deneyim :
    Bayezid-i Bistami Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Bayezid-i Bistami Right_bar_bleue

Seviye :

Saygınlık :

Aktiflik :

Rep Puanı : 0
    Rep Gücü : 4

Bayezid-i Bistami Empty
    MesajKonu: Geri: Bayezid-i Bistami   Bayezid-i Bistami Icon_minitimeC.tesi Mart 28 2009, 04:39

Allah razı olsun

Bayezid-i Bistami
    1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -
    » Sultan II. Bayezid Han