2ce 1OL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

2ce 1OL

2ce 1oL Yeni Bir DÜnya

2ce1ol PortalAnasayfaGaleriAramaLatest imagesGiriş yapKayıt Ol
Similar topics
    Anahtar-kelime
    Arial Smart Soldier Payback metastock merkezi Hangi maker hafıza anket Gazete movie ESET corel Security Fortune
    En son konular
    » AKAYEV.NET
    Osmanlı Sultanlarının ahlakı Icon_minitimePtsi Nis. 27 2015, 15:47 tarafından 1OL(AZRAİL662)

» K-Lite Codec Pack Update 10.0.9 TR - indir Katılımsız
    Osmanlı Sultanlarının ahlakı Icon_minitimeCuma Eyl. 26 2014, 23:00 tarafından kursunlu

» Microsoft Office 2013 Türkçe Orjinal 32&64 Bit Full Tek link indir
    Osmanlı Sultanlarının ahlakı Icon_minitimeCuma Eyl. 26 2014, 22:59 tarafından kursunlu

» TÜM ÜYELERE
    Osmanlı Sultanlarının ahlakı Icon_minitimeÇarş. Ağus. 13 2014, 12:32 tarafından 1OL(AZRAİL662)

» Msn Messenger 2014
    Osmanlı Sultanlarının ahlakı Icon_minitimeSalı Haz. 24 2014, 05:41 tarafından recep59

» Web Creator 5.1
    Osmanlı Sultanlarının ahlakı Icon_minitimeC.tesi Haz. 21 2014, 02:52 tarafından recep59

» PC Kaleci 2014
    Osmanlı Sultanlarının ahlakı Icon_minitimeSalı Haz. 17 2014, 01:03 tarafından recep59

» yeni dünya Dünya düzensizliği
    Osmanlı Sultanlarının ahlakı Icon_minitimeÇarş. Haz. 11 2014, 14:23 tarafından Recep Öztürk

Osmanlı Sultanlarının ahlakı Icon_minitimeÇarş. Haz. 11 2014, 14:18 tarafından Recep Öztürk

Osmanlı Sultanlarının ahlakı Icon_minitimeÇarş. Haz. 11 2014, 14:14 tarafından Recep Öztürk

» DriverPack Solution 13 Final Full Download indir
    Osmanlı Sultanlarının ahlakı Icon_minitimeÇarş. Haz. 11 2014, 14:10 tarafından Recep Öztürk

Osmanlı Sultanlarının ahlakı

3 posters
    YazarMesaj
    kabuss667
    Moderator
    Moderator
    kabuss667

Erkek
    Nerden : Dünyanın sonuna doğmuşum ya da ölmüşüm de haberim yok iyi bilirdik derler elbet ardımdan bundan büyük bir yalan yok.
    İş/Hobiler : bilgisayar,mod
    Lakap : kabuss667
    İletisi : 2ce1ol kabuss667
    Deneyim :
    Osmanlı Sultanlarının ahlakı Left_bar_bleue43 / 10043 / 100Osmanlı Sultanlarının ahlakı Right_bar_bleue

Seviye :
    Osmanlı Sultanlarının ahlakı Left_bar_bleue60 / 10060 / 100Osmanlı Sultanlarının ahlakı Right_bar_bleue

Saygınlık :
    Osmanlı Sultanlarının ahlakı Left_bar_bleue70 / 10070 / 100Osmanlı Sultanlarının ahlakı Right_bar_bleue

Aktiflik :
    Osmanlı Sultanlarının ahlakı Left_bar_bleue55 / 10055 / 100Osmanlı Sultanlarının ahlakı Right_bar_bleue

İşletim Sistemi : Osmanlı Sultanlarının ahlakı Yk-mac10
    Ruh Hali : Osmanlı Sultanlarının ahlakı Keyifl10
    Rep Puanı : 3
    Rep Gücü : 160

Osmanlı Sultanlarının ahlakı Empty
    MesajKonu: Osmanlı Sultanlarının ahlakı   Osmanlı Sultanlarının ahlakı Icon_minitimeSalı Mart 17 2009, 10:03

Sual: Mısırlı bir yazar, "Osmanlıların savaşlarda kazandığı zaferler, İslam’a şeref vermiştir. Ancak Osmanlı elinde İslam, manasından çok şey kaybetmiş, gelişmesi durdurulmuş, ilme gereken önem verilmemiş, ictihad durdurulup fıkıh ilmi de dondurulmuştur. Nihayet İslam, Osmanlıların bağlayıcı kaydından kurtulup bağımsızlığını kazanmıştır" diyor. Bir cevap verir misiniz?
    CEVAP
    İslamiyet’e şeref verilemez. Ondan şeref alınır. Hazret-i Ömer, (Biz, zelil, aşağı kimselerdik. Allahü teâlâ, bizleri müslüman yapmakla şereflendirdi) buyuruyor. İslamiyet’in, her çeşit fazilet ve şerefler kaynağı olduğunu bilmeyen, İslamiyet’e şeref verilecek zanneder.

İstanbul’dan Viyana’ya doğru giden İslam ordusu, Belgrad yakınlarında, bir su başında, mola verir. Çeşme, abdest alan, kablarına su koyan askerlerle doludur. Yakındaki kilisenin papazı, bir hile düşünür, güzel kızları süsler, ellerine birer kab verip, çeşmeye gönderir. Papaz gizlice seyreder. Kızlar gelince, askerler hemen çekilirler. Kızlar rahatça doldurup kiliseye dönerler. Papaz, İslam askerlerinin bu güzel ahlakını, edebini ve merhametini görünce, haçlı kumandanlarına, (Bu ordu hiç yenilemez, boş yere kan dökmeyin) diye haber gönderir.

Hadimül-Haremeyn
    Yazar, İngiliz Lord Davenport’un kitabını okumuş olsaydı, (İslam ordusu gittiği her yere, adalet, fazilet ve medeniyet götürmüştür. Boynu bükük mağlup düşmanı daima af ile karşılamıştır) bilgisini öğrenir de, biraz edepli davranırdı. Abbasilerden sonra, halifelere zindan hayatı yaşatanlar, hutbelerde kendilerine, Sultanül-haremeyn demekten çekinmiyorlardı.

Yavuz Sultan Selim Han, Mısır’ı fethedip, hilafeti esaretten kurtarınca, alışkanlıkla kendine de Sultanül-haremeyn diyen hatibe, (Benim için, o mübarek makamların hizmetçisi olmaktan daha büyük şeref olamaz. Bana Hadimül-haremeyn deyin) buyurmuştur. İslam ahlakını, Osmanlılar mı, yoksa Mısırlılar mı dondurmuş, buradan da anlaşılmaktadır.

İkinci Abdülhamid Han, siyasal bilgileri birincilikle bitirene, her sene sarayda görev verir, böylece, gençleri çalışmaya teşvik ederdi. Katip seçilen Esad bey, Hatırat-ı Abdülhamid Han-ı Sani kitabında diyor ki:

Bir gece yarısı şifre yazdım. İmza için, sultanın yatak odası kapısını çaldım. Açılmadı. Bir daha vurdum. Yine açılmadı. Üçüncüyü vuracağım anda, kapı açıldı. Karşıma çıkan sultan, havlu ile yüzünü siliyordu.
    (Evlat, seni beklettim. Kusuruma bakma, ilk çalışta kalkmıştım. Gece yarısı, mühim bir imza için geldiğini anladım. Abdestsiz idim. Bu milletin hiçbir kağıdını abdestsiz imzalamadım. Abdest almak için geciktim) dedi. Besmele çekerek imzalayıp, (Hayırlı olsun inşaallah) dedi. İşte Osmanlı sultanları İslamiyet’e böyle bağlı, böyle saygılı idi.

Eyyup Sabri Paşa Mirat-ül Haremeyn kitabında diyor ki:
    (Sultan Abdülmecid Han, Mustafa Reşit Paşanın mason olduğunu, İslamiyet’e aykırı bir yol tuttuğunu anlayınca, üzüntüsünden hastalandı. Yatakta oturamıyor, hep yatıyordu. Yalnız, mühim şeyler okunup irade-i şahane alınıyordu. Sıradaki bir yazı için, Medine halkının bir dilekçesi okunacak denildi. (Durun, okumayın, beni oturtun) buyurdu. Arkasına yastık konup, oturtuldu. (Onlar, Resulullah efendimizin komşularıdır. O mübarek insanların dilekçesini yatarak dinlemekten haya ederim. Ne istiyorlarsa, hemen yapınız! Fakat, okuyunuz da, kulaklarım bereketlensin!) buyurdu. Ertesi gün vefat etti.)
    İşte, Osmanlı sultanlarının ahlakı, hayası ve dine saygıları böyle idi.

Osmanlı
    , İslamiyet’i dondurdu sözünde, sinsi bir İslam düşmanlığının habis kokusu duyulmaktadır. Molla Fenariler, molla Hüsrevler, Hayaliler, Gelenbeviler, İbni Kemaller, Ebüssüudlar, Birgiviler, İbni Abidinler, Abdülgani Nablüsiler, Mevlana Halid-i Bağdadiler, Süveydiler ve Abdülhakim Efendiler ve Abduhu rezil eden Mustafa Sabri Efendi ve daha nice fıkıh ve kelam âlimleri, hattatlar, Mimar Sinanlar, Sokullular, Köprülüler, hangi devlette yetişti?

Osmanlı âlimlerinin yazdıkları yüzbinlerce ilim kitapları, her vilayetteki milli kütüphaneleri doldurmuştur. İslam âlemine altıyüz sene fetva veren, her müşkülü çözen, Hıristiyanlığa ve sapık fırkalara reddiyeler yazarak, onları rezil eden, Osmanlı Şeyh-ül-islamları değil mi idi?

Hayali’nin ilm-i kelam haşiyeleri, Molla Hüsrev’in Düreri, Halebi’nin Mültekası ve İbni Abidin’in Redd-ül-muhtarı ve Ebüssüud’ün tefsiri ve Şeyhzade’nin Beydavi haşiyesi bugün, İslam âlemine ışık tutmaktadır. Mecelle ise, dünyada benzeri bulunmayan bir hukuk abidesi oldu. (Faideli Bilgiler)
    http://kabuss667.adresiyiz.biz
    aamet19
    Admin Vezir
    Admin Vezir
    aamet19

Erkek
    İş/Hobiler : İş mi? üff sefil öğrenci!
    Lakap : gulzariide_diken
    İletisi : Sağdan Sola Zikir Vuran Fatih Nesli Gelmektedir...
    Deneyim :
    Osmanlı Sultanlarının ahlakı Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Osmanlı Sultanlarının ahlakı Right_bar_bleue

Seviye :
    Osmanlı Sultanlarının ahlakı Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Osmanlı Sultanlarının ahlakı Right_bar_bleue

Saygınlık :

Aktiflik :

İşletim Sistemi : Osmanlı Sultanlarının ahlakı Yk-xp10
    Ruh Hali : Osmanlı Sultanlarının ahlakı Utanga10
    Rep Puanı : 21
    Rep Gücü : 649

MesajKonu: Geri: Osmanlı Sultanlarının ahlakı   Osmanlı Sultanlarının ahlakı Icon_minitimeSalı Mart 17 2009, 14:21

Allah razı olsun kardeşim vallahi yanında olsam sarılıp gözlerinden öpmek isterdim. Ya Rabb sen bizleri şanlı ceddimize söven alçaklardan ve şanlı tarihini(?!) sadece inönü meydan muharebesinden ibaret sananlardan eyleme. Sığınacak başka kapımız yok, biliyoruz günahlarım haddinden de çok, bizleri bağışla ya Rabb.
    https://2ce1ol.yetkin-forum.com
    1OL(AZRAİL662)
    PRENS-Kurucu
    PRENS-Kurucu
    1OL(AZRAİL662)

Erkek
    İş/Hobiler : PC Beat
    Lakap : AZRAiL662
    İletisi : Allah'tır tek hakim
    Ağa kim?
    Paşa kim?
    Deneyim :

Seviye :

Saygınlık :

Aktiflik :

İşletim Sistemi : Osmanlı Sultanlarının ahlakı Yk-mac10
    Ruh Hali : Osmanlı Sultanlarının ahlakı Asik10
    Rep Puanı : 181
    Rep Gücü : 2273

MesajKonu: Geri: Osmanlı Sultanlarının ahlakı   Osmanlı Sultanlarının ahlakı Icon_minitimeÇarş. Mart 18 2009, 14:54

O kadar güçlü bir neslin torunlarıyız ki;
    Halen Osmanlı'nın ihtişami gücü maneviyatı arkamızda.

https://2ce1ol.yetkin-forum.com

1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -